Samsung QN77S95FAFXZC | 77" Television - S95F Series - OLED - 4K - 120Hz - No reflection
SKU: QN77S95FAFXZC
Its anti-glare 4K screen benefits from the NQ4 AI Gen3 processor, which automatically enhances every image. With a fast refresh rate of 120Hz (up to 165Hz), it's perfect for both movies and video games.
- 77" 4K OLED screen with anti-reflective treatment.
- NQ4 AI Gen3 processor with intelligent image enhancement.
- Smooth 120Hz-165Hz display for gaming and sports.
- Powerful 70W sound with 4.2.2-channel system.
- Compatible with Samsung soundbars (Q-Symphony Pro).
- Automatically optimized game mode.
- Tizen system with Alexa and Google voice control.
Features
Brand Samsung
Product series S95F
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet Yes
Streaming Service Samsung TV Plus
Available languages English,French,Spanish
VESA Standard 400 x 300
Image
Image processor NQ4 AI Gen3 processor
Contrast Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAME)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 77"
Standard refresh rate 120Hz (Up to 165Hz)
HDMI 4
USB 3
Dimensions
Weight without support 28.2 kg
Other
Packaging weight 54.0 kg
FreeSync Yes
Package dimensions 1893 x 1153 x 185
Viewing angles Ultra viewing angles
Sound (speaker channel) 70 W 4.2.2CH
HDR (high dynamic range) OLED HDR Pro
Dimensions without stand 1716.6 x 984.1 x 11.18
Variable refresh rate Yes
Anti-Reflection OLED Glare Free
Motion technology Motion Xcelerator 165Hz