Paradigm DEFIANCEX12 | Subwoofer ''Sub'' - 12'' - Unit
SKU: DEFIANCEX12
Original price
12" (305 mm) driver with ART Surround, 650 W RMS (1300 W Dynamic Peak), Class D amplifier, smartphone controlled app, Anthem Room Correction (ARC) included.
Check availability in store
Features
Brand Paradigm
Color Satin black
Operating frequency 15 Hz (DIN)
Loudspeaker 12" (305 mm) ART Surround with Polypropylene/Carbon Membrane
Features Auto-On / Off
Audio
Frequency +/-3 dB from 20Hz - 230Hz
Impedance RCA: 10k ohms
Sensitivity 100mV mono (max. volume)
Crossover compatible Variable 35Hz - 120Hz
Inputs / outputs
Auxiliary input 1x LFE. 3x RCA Mono. 2x Lines. Port Defiance WT
Compatibility
Compatibility Defiance WT Gill Free Kit (sold separately)
Dimensions
Dimensions (WxHxD) 19 7/16" × 18" × 19 7/16" (49.3cm × 45.7cm × 49.4cm)
Weight Sixty-two pounds. (28.1 kg)
Other
Power 1300 W max; 650 W RMS