Samsung QN55Q6FAAFXZC | 55" TV Q6F Series - QLED - 4K - 60Hz - Quantum HDR
SKU: QN55Q6FAAFXZC
The Samsung QLED 55" Q6F TV delivers a high-quality viewing experience with its Q4 Lite processor. Its vibrant QLED display and adaptive OTS Lite sound system create a natural immersion. Sleek Metal Stream design and smart features complete this beautiful TV.
- 60Hz refresh rate.
- Automatic game mode (ALLM).
- Tizen Smart TV.
- Standard remote control.
Features
Brand Samsung
Product series Q6F
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 Ethernet port
Available languages English,French,Spanish
VESA Standard 400 x 400
Image
Contrast Mega Contrast
HDR 10, HDR 10+, HLG Compatible with HDR 10 technology
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 55"
Standard refresh rate 60 Hz
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 3
USB 2
Other
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Quantum HDR
Smart features Apple Airplay, Samsung Daily+
Samsung TV plus Yes
Motion technology Motion Xcelerator
Film mode Yes
Speaker configuration 20W 2.0 channels