Samsung QN65LS01DAFXZC | The Serif 65" - QLED - 4k Ultra HD - 120 Hz - LS01D Series - White
SKU: QN65LS01DAFXZC
Samsung The Serif 65" | QLED - 4K - HDR 10 - 120Hz - Quantum HDR - Quantum 4K Processor - Bluetooth - Wifi - Quantum Dot Technology - 100% Color Volume - UHD Supreme Gradation - Motion Xcelerator - Ambient Mode+ - Matte Display - Adaptive Image - NFC - Powerful Sound - 4.0 Channels /40W RMS - Active voice amplifier - OTS Lite - SmartThings - Dolby Digital - Samsung TV Plus - Screen mirroring - Multi-view (up to 2 videos) - Wide viewing angle - GameView - FreeSync Premium - Integrated Bixby, Google Assistant and Alexa - 4 HDMI inputs - ALLM, eARC, VRR, 4K@120Hz - SolarCell remote control - Eco-Wrapping - White
Features
Brand Samsung
Color White
Bluetooth Yes (BT5.2)
Maximum viewing angle Wide viewing angle
Food AC220-240V 50/60Hz
Loudspeaker 4 channels
EPG (Electronic Program Guide) Yes
Game mode Yes
IP control Yes
Range Lifestyle
Image
Image processor Quantum 4K Processor
Contrast Mega Contrast
Motion Rate (Image Clarity Index) 200
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+
Maximum resolution 3,840 x 2,160
Screen size 65"
Standard refresh rate 120 Hz
Dimming Supreme UHD gradation
Ambient mode Yes (Ambient Mode+)
Brightness and color detection Brightness detection
Audio
Compatible with virtual assistant Yes (Bixby, Alexa, Google*)
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Other
Packaging weight 48.1 kilograms
Dimensions with stand 1479.1 × 1361.2 × 499.0 mm
Dolby Digital plus Yes
FreeSync FreeSync Premium
Design Serif Design
Package dimensions 1636.0 x 1028.0 x 377.0 mm