Samsung QN85Q7FAAFXZC | 85" TV Q7F Series - QLED - 4K - 60Hz - Quantum HDR
SKU: QN85Q7FAAFXZC
The Samsung QLED 85" Q7F TV delivers a premium viewing experience with its Q4 AI Gen1 processor. Its vibrant color QLED display and OTS Lite adaptive sound system create a natural immersion. Elegant Slim Look design and smart features complete this magnificent TV.
- 60Hz refresh rate.
- 100% colorimetric volume.
- Automatic game mode (ALLM).
- SolarCell remote control.
Features
Brand Samsung
Product series Q7F
Color 100% color volume
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 Ethernet port
Available languages English,French,Spanish
VESA Standard 600 x 400
Image
Contrast Mega Contrast
HDR 10, HDR 10+, HLG Compatible with HDR 10 technology
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 85"
Standard refresh rate 60 Hz
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 3
USB 2
Dimensions
Weight without support 32.5kg
Other
Packaging weight 45.5kg
Package dimensions 2075 x 1200 x 171
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Quantum HDR
Smart features Apple Airplay, Samsung Daily+
Samsung TV plus Yes
Dimensions without stand 1901.2 x 1088.4 x 61.4
Motion technology Motion Xcelerator
Film mode Yes
Speaker configuration 20W 2.0 channels