Samsung QN85QN82FAFXZC | 85" Television QN82F Series - Neo QLED - 4K - 120Hz - Neo Quantum HDR
SKU: QN85QN82FAFXZC
The 4K screen benefits from the NQ4 AI Gen2 processor, which optimizes each image according to its content. HDR technology and 120Hz refresh rate (up to 144Hz) ensure smooth action scenes and vibrant colors.
- Neo QLED 85" 4K screen with wide viewing angle.
- NQ4 AI Gen2 processor with intelligent optimization.
- Quantum Matrix Core technology for enhanced contrast.
- 120Hz-144Hz refresh rate for gaming and sports.
- Optimized 40W sound with 4-channel system and OTS Lite.
- Compatible with Q-Symphony Pro for enhanced audio.
- Tizen system with integrated Alexa and Google voice assistants.
Features
Brand Samsung
Product series QN82F
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 Ethernet port
Available languages English,French,Spanish
Game mode Yes
Image
Image processor NQ4 AI Gen2 processor
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAME)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 85"
Standard refresh rate 120Hz (up to 144Hz)
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA compatibility 600 x 400
Dimensions
Weight without support 40.6kg
Other
Packaging weight 54.1kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 1352 x 813 x 148
Viewing angles Wide viewing angle
Automatic game mode Auto low latency Mode (ALLM)
HDMI-CEC Yes
Digital audio output 1
HDMI 2.1 4K Yes
HLG (HYBRID LOG-GAMMA) Yes
SmartThings Yes
Dimensions without stand 1227.6 x 706.2 x 47.2
Variable refresh rate Yes
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz