Samsung UN58U8000FFXZC | 58" LED TV - U8000F Series - 4K Crystal UHD - 60Hz - HDR
SKU: UN58U8000FFXZC
Discover the Samsung Crystal UHD 58" U8000F series TV, your new window to entertainment! Vibrant colors thanks to the Crystal 4K processor, striking contrast and Dolby sound that follows the action. Perfect for movies with its Filmmaker mode and video games with its Gaming Hub. A smart, elegant TV that adapts to your every need.
- 60Hz refresh rate.
- Q-Symphony.
- Mega Contrast.
- SolarCell remote control.
Features
Brand Samsung
Product series U8000F
Image format 4K
Bluetooth Yes
Streaming Service Samsung TV Plus
VESA Standard 300 x 200
Image
Image processor 4K Crystal Processor
Image color PurColor
Contrast Mega Contrast
Screen size 58"
Standard refresh rate 60 Hz
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 3
USB 2
Dimensions
Weight without support 12.0kg
Other
Packaging weight 17.5kg
Package dimensions 1421 x 846 x 135
Sound (speaker channel) 20 W 2CH