Sony K55S20M2 | Bravia 2 II 55" TV - LED - 4K Ultra HD - HDR - Google TV
SKU: K55S20M2
The Sony BRAVIA 2 II 55" TV delivers a quality viewing experience with its X1 processor that optimizes images for detailed 4K rendering and vibrant colors.
- 4K X1 processor for intelligent image enhancement.
- 4K Ultra-HD resolution for exceptional detail.
- HDR for extended dynamic range.
- Google TV for easy access to streaming content.
Features
Brand Sony
Product series Bravia 2 II
Image format 4K
Bluetooth Bluetooth 4.2
Ethernet Yes
VESA Standard 300 x 300mm
Image
Screen size 55"
Standard refresh rate 60 Hz
Audio
Audio Formats Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS Digital Surround
Output power 10 W + 10 W + 5 W + 5 W + 5 W
Information Technology
Processor type 4K X1 processor
Inputs / outputs
USB 2 (side)
Other
Packaging weight 24 Kg (52.9 lb)
Dimensions with stand 48.25 x 29.13 x 13.63" (in French)