LG 75QNED80UQA | 75" QNED 4K Smart TV - Quantum dot NanoCell - QNED80 Series - HDR - IA a7 Gen5 4K Processor - Black
SKU: 75QNED80UQA
Original price
Smart TV QNED80 Series
75" - Quantum Bridge NanoCell - 4K - QNED - 120 Hz refresh rate - IA a7 Gen5 4K processor - Local dimming - HDR - IA Pro sound (Switch to virtual 5.1.2) - Bluetooth sound sync - Game Optimizer - 4K@120FPS - 2 x HDMI 2.1 - Bluetooth - Integrated Google Assistant - Integrated Amazon Alexa - IA ThinQ and webOS - Magic remote control
Features
Brand LG
Product series QNED80
Screen type QNED 4K
Bluetooth 5.0
Loudspeaker 2.2 channels
VESA Standard 400 X 400
Year 2022
Image
Image processor 5th generation 4K a7 processor
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 75"
Standard refresh rate 120 Hz
Audio
Output power 40 W
Information Technology
Operating system webOS smart TV
Consumer
Standby power consumption in watts <0.5W
Dimensions
Weight without support 35.9 kg / 79.1 lb
Other
Packaging weight 45.7 kg / 100.8 lb
Dimensions with stand 1,925 × 1,165 × 359 mm/75.8 × 45.9 × 13.1 in.
FreeSync Yes
Package dimensions 1820 × 1115 × 200 mm/71.65 × 43.9 × 7.87 in.
HDMI Input 4 (side)
Image technology Quantum Dot NanoCell color technology
HDR (high dynamic range) HDR enabled (HDR10 Pro, HLG) Dynamic Tonal Reproduction
Weight with support 36.9 kg / 81.4 lb
HDMI-CEC Yes
Digital audio output (back)
HDMI eARC eARC (HDMI3)
RS-232C Yes (rear, phone jack)
Dimensions without stand 1,925 × 1,105 × 46.1 mm/75.8 × 43.5 × 1.8 in.