Samsung QN83S85FAEXZC | 83" Television - S85F Series - OLED - 4K - 120Hz
SKU: QN83S85FAEXZC
- NQ4 AI Gen2 processor with intelligent enhancement.
- 120Hz refresh rate for optimum fluidity.
- Color Booster Pro technology for vivid colors.
- Adaptive sound with OTS Lite and Q-Symphony Pro.
- Compatible with Alexa and Google voice assistants.
- Intuitive Tizen system for easy access to content.
Features
Brand Samsung
Product series S85F
Screen type OLED 4K
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Streaming Service Samsung TV Plus
Available languages English,French,Spanish
Image
Image processor NQ4 AI Gen2 processor
Contrast Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAME)
Screen size 83"
Standard refresh rate 120 Hz
Audio
Compatible with virtual assistant yes
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA compatibility 400 x 300
Dimensions
Weight without support 32.9kg
Other
Packaging weight 45.8kg
FreeSync Yes
Package dimensions 2,024 x 1,245 x 217
Viewing angles Ultra viewing angles
HDR (high dynamic range) OLED HDR
HDMI 2.1 4K Yes
Smart features Apple Airplay, Samsung Daily+, Samsung Now
eARC Yes
Dimensions without stand 1849 x 1059 x 34.9
Motion technology Motion Xcelerator 120Hz
Speaker configuration 20W 2.0 channels