Samsung QN83S90FAEXZC | 83" Television - S90F Series - OLED - 4K - 120Hz
SKU: QN83S90FAEXZC
- NQ4 AI Gen3 processor with intelligent image enhancement.
- 120Hz refresh rate (up to 144Hz) for smooth gaming.
- HDR+ technology with automatic optimization.
- Motion Xcelerator 144Hz for natural motion.
- IA 4K Pro upscaling for low-resolution content.
- Adaptive game mode for optimized gaming experience.
- 7-year free update guarantee.
Features
Brand Samsung
Product series S90F
Screen type OLED 4K
Color Perceptual color mapping
Image
Image processor NQ4 AI Gen3 processor
Contrast Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAME)
Screen size 83"
Standard refresh rate 120 Hz
VESA compatibility 400 x 300
Dimensions
Weight without support 37.6kg
Other
Packaging weight 52kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 2024 x 1234 x 189
eARC Yes
Dimensions without stand 1,851 x 1,062.8 x 44.9
Variable refresh rate Yes
Anti-Reflection Yes
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz
Speaker configuration 40W 2.1 channels