Samsung QN98QN990FFXZC | 98" Smart TV QN990F Series - Neo QLED 8K - Neo Quantum HDR 8K Pro - Quantum Matrix Pro
SKU: QN98QN990FFXZC
Original price
- Giant Neo QLED 8K screen (97.5" visible) with anti-reflective coating.
- New NQ8 AI Gen3 processor with advanced 8K AI upscaling.
- Quantum Matrix Pro technology for exceptional contrast.
- Immersive 120W sound in 6.4.4-channel configuration with OTS Pro.
- Q-Symphony Pro compatible for integration with soundbars.
- HDR 8K Pro and Motion Xcelerator 120Hz for optimum fluidity.
- Wide viewing angle for a perfect image from every angle.
- Wireless One Connect box up to 10 meters.
Features
Brand Samsung
Product series QN990F
Image format 8K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet Yes
VESA Standard 600 x 400
Image
Contrast Quantum Matrix Pro technology
Display resolution 7680 x 4320
Screen size 98"
Standard refresh rate 120Hz(Up to 4K 240Hz)
Audio
Compatible with virtual assistant yes
Information Technology
Processor type Quantum Neural 8K processor
Inputs / outputs
USB 3
Dimensions
Weight without support 68kg
Other
Packaging weight 112.4kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 2370 x 1420 x 230
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Neo Quantum HDR 8K Pro
Type of speakers 6.4.4CH (120W)
Mobile to TV - Mirroring, DLNA Yes
Multiroom Yes
HLG (HYBRID LOG-GAMMA) Yes
Micro-gradation Ultimate 8K Dimming Pro
TV to Mobile - Mirroring Yes
SmartThings Yes
Samsung TV plus Yes
ConnectShare Yes
Dimensions without stand 2179 x 1240.3 x 19.9
4k@144Hz Video Game Yes