Samsung UN65U7900FFXZC | 65" LED TV - U7900F Series - 4K Crystal UHD - 60Hz - HDR
SKU: UN65U7900FFXZC
The Samsung Crystal UHD 65" U7900F series TV shines with smooth 60Hz and Motion Xcelerator technology that optimizes every movement. Its Crystal processor and PurColor technology bring your 4K content to life, while gaming features and adaptive sound enrich the experience.
- 60Hz refresh rate.
- Automatic play mode(ALLM).
- Q-Symphony.
- Standard remote control.
Features
Brand Samsung
Product series U7900F
Bluetooth Yes
Loudspeaker 2 channels
Available languages English,French,Spanish
VESA Standard 300 X 300
Image
Image processor 4K Crystal Processor
Image color PurColor
Contrast Mega Contrast
Maximum resolution 3,840 x 2,160
Screen size 65"
Audio
Compatible with virtual assistant Google Assistant,Alexa
RMS output power 20 W
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 2
USB 1
Dimensions
Weight without support 14.2kg
Other
Packaging weight 21 kg
Package dimensions 1578 x 930 x 142
HDR (high dynamic range) HDR
Smart features Apple Airplay, Samsung Daily+
Dimensions without stand 1444.1 x 831.2 x 76.8
Variable refresh rate Yes
Refresh rate 60Hz