LG 75UQ7590PUB | Smart TV 75" - UHD 4K - LED - UQ7590 Series - HDR - Processor IA a5 Gen5 4K - Black
SKU: 75UQ7590PUB
Original price
Smart TV UQ7590 Series
75" - 4K UHD - LED - 120 (native 60 Hz format) - IA a5 Gen5 4K processor - HDR - IA Sound (Switching to virtual 5.1.2) - Optimal Streaming - LG Channels - Bluetooth Sound Sync - Game Optimizer and Dashboard - Bluetooth - Google Assistant and Amazon Alexa supported - IA ThinQ supported and webOS - Standard remote control
Features
Brand LG
Product series UQ7590
Screen type UHD 4K
Bluetooth 5.0
Loudspeaker 2 channels
VESA Standard 400 x 400
Year 2022
Image
Image processor 5th generation 4K AI processor
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 75"
Standard refresh rate 120 (native 60 Hz format)
Audio
Output power 10 W + 10 W
Information Technology
Operating system webOS smart TV
Consumer
Standby power consumption in watts <0.5W
Dimensions
Weight without support 31.4 kg / 69.2 lb
Other
Packaging weight 41.2 kg / 90.8 lb
Dimensions with stand 1678 × 1027 × 361 mm/66.0 × 40.4 × 14.2 in.
Package dimensions 1880 × 1115 × 200 mm/74 × 43.90 × 7.9 in.
HDMI Input 2 (side)
HDR (high dynamic range) HDR enabled (HDR10 Pro, HLG) Dynamic Tonal Reproduction
Weight with support 31.8 kg / 70.1 lb
HDMI-CEC Yes
Digital audio output Yes (rear)
HDMI eARC eARC (HDMI 2)
Dimensions without stand 1678 × 964 × 59.9 mm/66.0 × 38.0 × 2.4 in.