Samsung UN32N5300AFXZC | N5300 Series 32" LED Smart TV - HD
SKU: UN32N5300AFXZC
32" Smart TV N5300 Series | FHD - Micro Dimming ProBacklight - SmartThings - Smart Hub - Dolby Digital Plus
  • Specifications
  • Find out more
Features
Brand Samsung
Product series 5300
Curved screen No
Image format 16:9
Digital Tuner ATSC
Ethernet Yes
Internet access Yes
Wireless Network Yes
Video signal standard HD
Streaming PC Yes
Input voltage 120 V AC
Energy Star Yes
VESA Standard 100 x 100
Image
Maximum resolution 1920 x 1080
Screen size 32"
Motion Interpolation Technology Clear Motion Rate 60
Scan format 1080p
Audio
RMS output power 10 W
Audio system Dolby
Inputs / outputs
HDMI Yes
USB Yes
Consumer
Energy consumption per year 53 kWh
Dimensions
Height 17.30" (439.42 mm)
Width 28.90" (734.06 mm)
Weight 4.22 kg
Depth 3.10" (78.74 mm)
Other
DLNA Certification Yes
Manufacturer's Limited Warranty 12 months
What the packaging includes 32" Smart HD TV Remote Control Power Cable E-Manual
The 32" Full HD TV offers a viewing experience that doubles the clarity of standard HDTVs. The colour enhancer allows you to see every picture as the director intended, even with older, non-HD content. Smart TV lets you access your favourite programme choices, Live TV, Video on Demand, apps and social media in one easy-to-navigate experience. The USB port lets you connect your USB stick or external hard drive for quick access to your movies, photos and music. DTS Premium 5.1 enhances your entertainment. The Eco Sensor intelligently adjusts the screen brightness to the light intensity in the room to provide a crystal clear picture while minimizing power consumption.