Sony BRAVIA XR77A95L | 77" Smart TV - OLED - A95L Series - 4K Ultra HD - 120Hz - Google TV
SKU: XR77A95L
Sony BRAVIA Intelligent TV | 77" - OLED - 4K Ultra HD - HDR - Dolby Vision - XR OLED Motion - XR X1 HDR 4K Processor - XR Cognitive Processor - XR TRILUMINOS Max - XR Smoothing - Live Colour Technology - DTS Audio Format - On Screen Speaker - Cinematic Sounds - 120Hz - Chromecast integrated - Wi-Fi - BRAVIA Sync - BRAVIA CAM - Google Assistant - Google TV - Android TV - 32GB Storage - Voice Remote Control
Features
Brand Sony
Product series A95L
Image format 4K
Bluetooth 5.2
Ethernet 1 side entrance
VESA Standard 300 x 300
Year 2023
Image
Screen size 77"
Standard refresh rate 120 Hz
Audio
Audio Formats Dolby Audio, Dolby Atmos
Information Technology
Processor type Cognitive Processor XR
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2 (lateral)
Dimensions
Weight without support 35,2 kg
Other
Packaging weight 48.1 kilograms
DTS DTS-HD digital output, DTS-HD High-Resolution Audio digital output
Package dimensions 73"3/4 x 44"3/8 x 7"1/2
HDR (high dynamic range) Compatible with HDR10, HLG, DolbyVision
Weight with support 36.9 kg / 81.4 lb
Type of speakers Acoustic Surface Audio+
HDMI eARC Yes
HDMI 2.1 4K Yes, 4K 120/eARC/VRR/ALLM
Outputs Digital audio output: 1 (side)
BRAVIA SYNC Yes
AirPlay Yes
Streaming Integrated Chromecast
Dimensions without stand 67"5/8 x 38"7/8 x 1"7/16
BRAVIA CAM Included (CMU-BC1M)
Remote control Voice control
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac with 2.4 GHz/5 GHz frequency