LG 86UQ7590PUD | 86" Smart TV - 4K UHD - LED - UQ7590 Series - HDR - IA a7 Gen5 4K Processor - Black
SKU: 86UQ7590PUD
Original price
Smart TV UQ7590 Series
86" - 4K UHD - LED - 120Hz native aspect ratio - IA a7 Gen5 4K processor - HDR - IA Sound (Switch to virtual 5.1) - Optimal streaming - Bluetooth sound sync - Game Optimizer and dashboard - 4K@120FPS - Bluetooth - Google Assistant and Amazon Alexa supported - IA ThinQ supported and webOS 22 - Standard remote control
Features
Brand LG
Product series UQ7590
Screen type UHD 4K
Bluetooth 5.0
Loudspeaker 2 channels
VESA Standard 600 x 400
Year 2022
Image
Image processor 5th generation 4K a7 processor
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 86"
Standard refresh rate 120 Hz
Audio
Output power 10 W + 10 W
Information Technology
Operating system webOS smart TV
Consumer
Standby power consumption in watts <0.5W
Dimensions
Weight without support 45.2 kg / 99.6 lb
Other
Packaging weight 58.1 kg / 128 lb
Dimensions with stand 1,927 × 1,167 × 361 mm/75 × 46 × 14.2 in.
Package dimensions 2115 × 1215 × 228 mm/83.3 × 47.8 × 9 in.
HDMI Input 3
HDR (high dynamic range) HDR enabled (HDR10 Pro, HLG) Dynamic Tonal Reproduction
Weight with support 45.6 kg / 100.5 lb
HDMI-CEC Yes
Digital audio output Yes (rear)
HDMI eARC eARC (HDMI 2)
Dimensions without stand 1,927 × 1,104 × 59.9 mm/75.0 × 43.5 × 2.4 in.