LG OLED77G2PUA | 77" OLED evo 4K Smart TV - Gallery Edition - G2 Series - HDR Cinema - AI a9 Gen5 4K Processor - Black
SKU: OLED77G2PUA
Original price
G2 Series Smart TV
77" - OLED evo Gallery Edition - 4K - 120 Hz refresh rate - IA a9 Gen5 4K processor - Ultra Bright Mode - Gallery Design - Home Theater (Dolby Vision/Dolby Atmos/Cinema Mode) - HDR Cinema - IA Pro Sound (Upgrade to 7.1.2 virtual) - Dolby Atmos - Video Game Optimizer - G-Sync support - FreeSync Premium - TRV - 4K at 120 fps - 4 HDMI 2.1 ports - Bluetooth - Wi-Fi - Built-in Google Assistant - Built-in Amazon Alexa - ThinQ AI and webOS - Downward speaker direction - New composite fiber material - Magic remote control
Features
Brand LG
Product series G2
Screen type OLED 4K
Bluetooth 5.0
Loudspeaker 4.2 channels
VESA Standard 300 x 300
Year 2022
Image
Image processor 5th generation 4K AI a9 processor
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 77"
Standard refresh rate 120 Hz
Information Technology
Operating system webOS smart TV
Consumer
Standby power consumption in watts <0.5W
Dimensions
Weight without support 35.1 kg/77.38 lb
Other
Packaging weight 48.5 kg/106.92 lbs
Dimensions with stand 1712 × 1039 × 321 mm/67.4 × 40.91 × 12.64 in.
FreeSync Yes
Package dimensions 1895 × 1130 × 228 mm/74.61 × 44.49 × 8.98 in.
HDMI Input 4 (side)
Weight with support 41.1 + 0.6 (lid) kg/90.61 + 1.32 (lid) lb
HDMI-CEC Yes
Digital audio output Yes (side)
HDMI eARC eARC (HDMI 2)
Power output 97": 100W (WF:40W, 15W per Channel) 83/77/65/55": 60W (FH: 20W, 10W per channel)
Dimensions without stand 1712 × 976 × 24.8 mm/67.4 × 38.43 × 0.98 in.