LG OLED77Z3PUA | 77" 8K OLED Evo Smart TV - Z3 Series - ThinQ AI - a9 AI 8K Gen6 Processor - Black
SKU: OLED77Z3PUA
Original price
Smart TV Z3 Series
77" - OLED Evo - 8K - 120 Hz refresh rate - Processor a9 AI 8K Gen6 - HDR 10 - IA Super Upscaling 8K - AI Picture Pro 8K - Brightness Booster Max - Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync and Freesync - WOW Orchestra - AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix) - Clear Voice Pro - Game Dashboard - Game Optimizer - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync Premium - VRR - Auto Low Latency Rate (ALLM) - 4K 120 fps - 4 HDMI ports - Bluetooth - Wi-Fi - Google Assistant - Amazon Alexa integrated - ThinQ AI and webOS 23 - Speaker direction down - Magic remote control with NFC
Features
Brand LG
Product series Z3
Image format 8K
Bluetooth Yes 5.0
Ethernet 1 entry
Features Compatible with USB cameras and room-to-room sharing
VESA Standard 400 x 400
Year 2023
Image
Screen size 77"
Standard refresh rate 120Hz Native
Audio
Compatible with virtual assistant Alexa (integrated), Google Assistant
Number of channels 4.2 channels
Audio Formats Dolby Atmos and DTS:X
Information Technology
Processor type a9 AI Processor 8K Gen6
Inputs / outputs
USB 3 (v 3.0 x 1/ v2.0 x 2)
Other
Packaging weight 56.9 Kg
Dimensions with stand 1717 x 1044 x 323 mm
Package dimensions 1879 x 1130 x 228 mm
HDMI Input 4
Dimensions 1717 x 984 x 33.3 mm
HDR (high dynamic range) Dolby Vision / HDR10 / HLG
Weight with support 44.7 Kg
HDMI 2.1 4K Yes
Multiple view Yes
Remote control Magic remote control with NFC
Wi-Fi Yes (Wi-Fi 6E)
Audio output 60W