Paradigm DEFIANCEX15 | 900 W RMS Subwoofer - Black - Unit
SKU: DEFIANCEX15
Original price
15" (381 mm) driver with ART Surround, 900 W RMS (1800 W Dynamic Peak), Class D amplifier, app-controlled via smartphone, Anthem Room Correction (ARC) included.
Check availability in store
Features
Brand Paradigm
Color Satin black
Operating frequency 14 Hz (DIN)
Loudspeaker Contour ART 15 "(381 mm) with polypropylene/carbon membrane with carbon-filled polypropylene cone
Features Auto-On / Off
Audio
Frequency +/-3 dB from 18Hz - 240Hz
Impedance RCA: 10k ohms
Sensitivity 100mV mono (max. volume)
Crossover compatible Variable 35Hz - 120Hz
Inputs / outputs
Auxiliary input 1x LFE 2 lines
Compatibility
Compatibility Defiance WT Gill Free Kit (sold separately)
Dimensions
Dimensions (WxHxD) 24 5/8" × 23 3/16" × 24 5/8" (62.6cm × 59cm × 62.6cm)
Weight 92 lbs. (41.7 kg)
Other
Power 1800 W max; 900 W RMS